Gyakran Ismételt Kérdések
Elérkezettnek látom az időt arra, hogy létrehozzak egy ilyen oldalt is a blogon. Napi rendszerességgel kapok Tőletek e-maileket (köszönöm az érdeklődést és az elismerő szavakat!), amelyekre szorgosan válaszolok is, ahogy éppen időm engedi, azonban van egy-két kérdés, amelyre már legalább 10-12 alkalommal válaszoltam. Szeretnék megspórolni egy kis időt Nektek is és magamnak is azzal, hogy a leggyakrabban előforduló kérdéseiteket itt összegyűjtöm, természetesen válaszokkal együtt :) Ha van olyan kérdés, amit még szerintetek érdemes lenne idevennem, szóljatok! ^^
1. Hogyan lehet bekerülni japán szakra? Mik a feltételek?
2. Nehéz bekerülni japán szakra?
3. Mennyi a ponthatár japán szakon?
4. Hány hallgatót vesznek fel államilag támogatott képzésre?
5. Szükséges-e előzetes nyelvtudás, nyelvvizsga a bejutáshoz?
6. Nehéz elvégezni magát a szakot?
7. Megoldható másik szak mellett párhuzamosan végezni a japán szakot?
8. Mit tanítanak úgy mégis japán szakon?
9. Az ELTE-n kívül van máshol is japán szak?
10. Milyen ösztöndíj-lehetőségek vannak?
1. Hogyan lehet bejutni japán szakra? Mik a feltételek?
Az ELTE japán szakára természetesen a szokásos felvételi eljárás keretein belül lehet jelentkezni, gondolom ezzel nem mondtam újat. :)
2. Nehéz bekerülni japán szakra?
Az idei ponthatárok után nem tudom mit is mondjak erre a kérdésre, talán azt, hogy nem? :D Most már egészen biztos, hogy bent maradni nehezebb, mint bekerülni.
3. Mennyi a ponthatár japán szakon?
Mikor mennyi :) Idén például nagyon alacsony, 364 pont lett. Eddig ennél lényegesen több szokott lenni. Íme egy táblázat visszamenőleg 2007-ig, a KRE pontjaival együtt, illetve százalékokkal:
4. Hány hallgatót vesznek fel államilag támogatott képzésre?
Ha lehet hinni a felvi.hu adatainak, akkor az eddigi 30-40 helyett 30-60 főt.
5. Szükséges-e előzetes nyelvtudás, nyelvvizsga a bejutáshoz?
Nem. Nem kell se érettségi, se nyelvvizsga, se semmi. Nulláról kezdjük a nyelvtanulást, a hiraganákkal. Aki már jól beszéli a nyelvet, annak van lehetősége a másodévesek nyelvóráira járni kapásból, ehhez tesztet íratnak félév elején.
6. Nehéz elvégezni magát a szakot?
Nem sok mindenhez tudok viszonyítani, de szerintem nem könnyű. A nyelv tanulása mellett szövegfordítási gyakorlatok, szakszemináriumok/régi japán, előadások és minor is járul az egyszeri hallgató nehézségeihez. De legalább a nálam ifjabb generációknak a második keleti nyelv problémájával nem kell, hogy foglalkozzanak :) Bővebben írtam erről a témáról az első tanév során itt, majd a második tanév során itt. (Érdemes megfigyelni a különbségeket :D)
7. Megoldható másik szak mellett párhuzamosan végezni a japán szakot?
Ez megint relatív :D Ha valaki elég szorgalmas és van nyelvérzéke, természetesen megoldható. Persze mindez attól is függ, mi az a másik szak, ami mellett végezni szeretné az ember a japánt. No meg attól is, hogy ötösöket szeretne, vagy görbéket. :D Minden esetre időigényes szak a japán, úgyhogy kösse fel a gatyáját, aki párhuzamos szakok végzésére vállalkozik.
8. Mit tanítanak úgy mégis japán szakon?
Meghökkentő mennyiségű átfogóan
9. Az ELTE-n kívül van máshol is japán szak?
Van. :) A KRE-n van japán szak (becses nevén Károli Gáspár Református Egyetem), valamint a Tan Kapuja Buddhista főiskolán van lehetőség japán nyelvre specializálódni. A KRE és az ELTE közti különbségekről írtam már a blogban, összesen 6 bejegyzés született a témában:
Japán szakok - ELTE és KRE - 1. rész
Japán szakok - ELTE és KRE - 2. rész
Japán szakok - ELTE és KRE - 3. rész
Japán szakok - ELTE és KRE - 4. rész
Japán szakok - ELTE és KRE - 5. rész
Japán szakok - ELTE és KRE - különkiadás
10. Milyen ösztöndíj-lehetőségek vannak?
Az interneten olvastam egy cikkben, miszerint nem japán szakosként nagyobb esélye van kijutni az embernek Japánba, mint japán szakosként - és ebben sajnos van igazság. Jó pár Japánba szóló ösztöndíjnál kikötés, hogy ne folytasson az országgal kapcsolatos tanulmányokat a pályázó. (Hogy ez miért előnyös a vendéglátó országnak, azt ne kérdezzétek.) Továbbra sem vagyok otthon az ösztöndíjak terén, de amit tudok, azt leírom.
Létezik egy ösztöndíj, ami az oszakai egyetemre szól, és semmi mástól nem függ a pályázó személye, mint Yamaji tanár úrtól. Ez az az ösztöndíj, amit annak idején nekem is felajánlottak, és hivatalosan MAPLE Program néven fut. Egy rövidke (már nem aktuális) tájékoztatót találtam a KRE honlapján, amiből nyilvánvalóvá vált számomra, hogy nem mindenhol függ egy tanártól a jelentkező személye. Érdekes.
Népszerűnek számít a diákok körében a Monbusho ösztöndíj. Erről a legtöbbet a Magyar Monbusho Ösztöndíjas Diákok Szervezetének honlapján tudhatunk meg. Az ösztöndíj becses neve egyébként Monbukagakusho, magyarul pedig "Japán nyelv és kultúra ösztöndíj"-ként szokták emlegetni. (Hátha így valakinek ismerősen cseng.)
A harmadik, amiről feltétlenül szeretnék említést tenni, az a Josai Egyetemre szóló ösztöndíj, amit (kreatív módon) Josai-ösztöndíjként szoktak emlegetni, de a becses neve Mizuta ösztöndíj. Egy tájékoztatóra tudok példát mutatni (szintén nem az ELTE honlapjáról, nem tudom, hogy csak én nem találom az ELTE-s linkeket, vagy egyáltalán nincsenek), ami szintén nem aktuális már, és a Debreceni Egyetemhez köthető.
További ösztöndíjakról a nagykövetség honlapján is olvashattok, valamint ha rákerestek bármelyik ösztöndíj nevére az interneten, jó pár blogot találtok, amelyeket a Japánba kijutók írtak, vagy írnak jelenleg is.
3 megjegyzés:
Miután lediplomázik valaki japán szakon, akkor után hol, milyen munkában tudna elhelyezkedni?
Erre sajnos tapasztalat híján nem tudok érdemben válaszolni, mivel jelenleg is még tanulok, ráadásul nem is a távol-keleti vonalon :/
A többi sznobisztika szakhoz hasonlóan マクドナルド karrier van kilátásban.
Megjegyzés küldése
Minden hozzászólást örömmel fogadok ^^